5 cech dobrego stomatologa
Stomatologia bywa uznawana za mniej ważną lub marginalną dziedzinę nauk medycznych. Uznaje się, że specjaliści z tego zakresu wykonują mniej zaawansowane zabiegi, niż inni lekarze. Tymczasem mało kto wie, że stomatologia jest dziedziną, która wymaga ukończenie odrębnej ścieżki w zakresie uczelni medycznej i jest dziedziną, która wytworzyła pokaźną liczbę specjalności, takich jak chirurgia stomatologiczna, ortodoncja czy stomatologia dziecięca.
Precyzja oraz pewna ręka
Operowanie dłutem oraz wiertłem dentystycznym wymaga odpowiedniej sprawności manualnej i precyzji, która wykształca się wraz z coraz większym doświadczeniem. Wiąże się to też z koniecznością pracy w bardzo bliskiej odległości od pacjenta oraz ograniczonej widoczności. Nie bez znaczenia w tej profesji jest posiadanie dobrego wzroku. Osoba pozbawiona tych cech nie mogłaby wykonywać zawodu dentysty, ponieważ stanowiłaby zagrożenie dla potencjalnych pacjentów.
Brak nadmiernej wrażliwości na zapachy
Stomatologia jest jedną z medycznych specjalizacji, która obcuje m.in. z nieprzyjemnymi zapachami oraz brudem. Nie dotyczy to np. neurologów, psychiatrów czy endokrynologów, którzy koncentrują się raczej na wywiadzie oraz zewnętrznym oglądzie pacjenta. W związku z tym musi być to osoba, która charakteryzuje się brakiem nadmiernej wrażliwości na przykry zapach, ale także tolerancją na widoczne u pacjentów zaniedbanie uzębienia.
Pełna empatii oraz wyrozumiałości komunikacja
Każdy specjalista, który w swojej pracy ma stały kontakt z ludźmi, powinien charakteryzować się odpowiednią komunikatywnością. W związku z tym, że zawód lekarza, bez względu na specjalizację, odznacza się podwyższonym progiem etycznym, oczekujemy od niego także empatii, dobrego podejścia do pacjenta oraz umiejętności słuchania.
Cierpliwość w kontakcie z pacjentem
Cierpliwość jest cechą, która uzupełnia komunikatywność oraz empatyczne podejście do pacjentów. Badanie oraz leczenie uzębienia wiążą się nierzadko z dużym lękiem z ich strony. Dlatego dentyści muszą wykazywać się umiejętnością reagowania na niespodziewane i gwałtowne zachowania pacjentów spowodowane lękiem.
Orientacja w zakresie nowych technologii
Lekarze stanowią grupę zawodową, która zobligowana jest do ciągłego dokształcania się oraz rozwijania kompetencji. W tym także poznawania nowych technologii. W usługach dentystycznych są one nie mniej ważne, ponieważ pojawiają się nowe metody znieczulania, sposoby leczenia, ale także urządzenia i programy komputerowe, które wspomagają badanie i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.